سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک

سرزمین مِه وخورشید (خورشیدگام سبز)
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 شهرستان رودبار یکی از ??شهرستان استان گیلان ایران است. این شهرستان شامل 7 شهر و 4 بخش و 10 دهستان و 208 آبادیست  مرکز این شهرستان شهر رودبار است.
رودبار از چهار بخش (خورگام، مرکزی، رحمت آباد و بلوکات و عمارلو) تشکیل می شود و مرکز بخش مرکزی، "رودبار" و مرکز بخش رحمت آباد و بلوکات ، "توتکابن و مرکز بخش عمارلو ، "جیرنده".
شهرستان رودبار در مختصات جغرافیایی 36 درجه و 32 دقیقه تا 37 درجه و 7 دقیقه ازخط استوا و 49 درجه و 11 دقیقه تا 50 درجه 5 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء واقع شده است.
این شهرستان با وسعت 2574 کیلومتر مربع دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ و سعت است و از شمال به رشت، ازجنوب به استان قزوین و از غرب به شفت  و استان زنجان محدود می‌شود.
شهرستان رودبار درکرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تاثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قراردارد از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است.
این منطقه درمسیر بادهای دایمی دره سفید رود قرارگرفته که بادهای منجیل آن معروف است. درواقع هنگام گذر از رودبار و رسیدن به رشت، گیلان باتمام تنوع و زیبایی هایش به گونه ای موجز و فشرده ازپیش چشم می گذرد.
جمعیت آن 126315 نفر است که از این تعداد 69620 نفر درمناطق شهری و 56695 نفر در مناطق روستایی سکونت دارند. این میزان جمعیت شهرستان رودبار که نسبت به مساحت آن ازسایر شهرستانهای استان کمتراست، این امکان را فراهم آورده تا اقوام گوناگون در کنار یکدیگر زندگی کنند و این امر منجربه تنوع مردم شناختی این شهرستان شده است که شامل نژادهای مختلفی چون تالش ها،تات ها، کردها و گیلکها می باشد.

 در این میان روستاها اکثریتی از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند چنان که چهارمحل که در بخش خورگام قرار دارد با جمعیتی بالغ بر 3000نفر  بزرگتراز بعضی از شهرهای  شهرستان  مانند بره سر و جیرنده  میباشد.   

خورگام در گیلان


[ شنبه 89/2/4 ] [ 12:50 صبح ] [ فرهنگ خورگام - رنجکش ] [ نظرات () ]


.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
آرشیو مطالب
امکانات وب


بازدید امروز: 367
بازدید دیروز: 649
کل بازدیدها: 1555901